Japonia, Arita talerzyk z okresu Edo (1603 – 1868)
Daleki Wschód

Opis

Okragły talerzyk z kołnierzem wydzielonym przez niewielki uskok. Bardzo misterna ręczna dekoracja naszkliwna wykonana farbami emaliowymi i płynnym złotem. Na talerzyku widoczny motyw „Trzech przyjaciółek zimy”: sosna, śliwa i bambus.

Dekoracje naszkliwne w stylu Kakiemona, w kolorach żelazowo-czerwonym, zielonym, żółtym, niebieskim, pozłacane, żelazowo czerwona linia na brzegu. Bardzo rzadki i wysoce kolekcjonerski przedmiot.

Średnica: 15,5 cm

Spękania widoczne głównie na rewersie.

Japonia posiada jedną z najstarszych tradycji ceramicznych na świecie, a początki japońskiego rzemiosła ceramicznego sięgają okresu Jomon (10,000-300 p.n.e.).

W 1675 r. powstała manufaktura Arita na wyspie Kiusiu, specjlizująca się w produkcji eksluzywnych wyrobów, cześto eksportowanych przez Kompanię Wschodnią do Europy. Moda na porcelanę w stylu Kakiemon sięga już XVII w. a cena tej porcelany oraz stopień porządania sprawił iż została nazwana „białym złotem”. August II Mocny, który gormadząc kolekcję porcelany w Dreźnie praktycznie ogołocił skarbiec wydał rozkaz w 1694 r. stworzenia imitacji porcelany Kakiemon co doprowadziło do powstania w 1710 r. Manufaktury Miśnieńskiej.

Certyfikat i wysyłka GRATIS

Pancerna przesyłka, możliwośc odbioru osobistego w Galerii z Antykami w Krakowie (przy Hali targowej), ul. Dietla 107.

Galeria Antyki z Pasją dr Marek Kruczek należy do Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz międzynarodowej Unii Antykwarycznej z siedzibą w Brukseli CINOA.

Obiekt kolekcjonerski!

Cena:

999 zł