Japonia, Arita miseczka z okresu Edo (1603 – 1868)
Daleki Wschód

Opis


Miseczka o formie nawiązującej do kwiatu lotosu osadzona na pierścieniu podstawy z szkliwem przypominającym szkliwo Nigoshi-de (mleczno białe- powiększenie widoczne na fotografi- w obiektywie mikroskopu).

Na miseczce widoczny motyw „Trzech przyjaciółek zimy”: sosna, śliwa i bambus, oraz motywem parawanów zbliżony do miśnieńskiej dekoracji Tischchenmuster.
Dekoracje naszkliwne w stylu Kakiemon, w kolorach żelazowo-czerwonym, zielonym, żółtym, niebieskim, pozłacane, żelazowo czerwona linia na nieszkliwionym brzegu.

Średnica: 13,5 cm 5,3 inch
Wysokość: 4,6 cm 1,8 inch

Bardzo dobry stan zachowania, brak uszkodzeń, napraw.

Japonia posiada jedną z najstarszych tradycji ceramicznych na świecie, a początki japońskiego rzemiosła ceramicznego sięgają okresu Jomon (10,000-300 p.n.e.).

W 1675 r. powstała manufaktura Arita na wyspie Kiusiu, specjlizująca się w produkcji eksluzywnych wyrobów, cześto eksportowanych przez Kompanię Wschodnią do Europy. Moda na porcelanę w stylu Kakiemon sięga już XVII w. a cena tej porcelany oraz stopień porządania sprawił iż została nazwana „białym złotem”. August II Mocny, który gormadząc kolekcję porcelany w Dreźnie praktycznie ogołocił skarbiec wydał rozkaz w 1694 r. stworzenia imitacji porcelany Kakiemon co doprowadziło do powstania w 1710 r. Manufaktury Miśnieńskiej.

Certyfikat i wysyłka GRATIS

Cena:

2499 zł