Miśnia XVIII w. ok 1740 r. OSTATNI talerz BOTANICZNY z CIENIOWANYMI owadami
Miśnia

Opis

  1. POCHODZENIE: Królewska Manufaktura Miśnia, Königlich-Polnischen und Kurfürstlich-Sächsischen Porzellan-Manufaktur,
  2. OKRES POWSTANIA: ok 1736-40 r., wczesny okres miśnieński, sygnatura kobaltowa podszkliwna skrzyżowane miecze, wyciskany w masie numer formy „16”,
  3. STAN: bardzo dobry, brak napraw czy uszkodzeń, niewielkie przetarcia!
  4. WYMIARY: średnica 23,8 cm; wysokość 3,3 cm,
  5. INFORMACJE DODATKOWE: Miśnia ok 1736-1740 r. talerz reliefowy z rzadkimi CIENIOWANYMI kwiatami (dominującym Irysem) i owadami wg Johann Gottfried Klingera (1711-81), malarza miśnieńskiego w latach 1726-46 r. Malatura nawiązuje do rysunków z prac botanicznych Wilhelma Weinmanna Phytanthoza ikonographia– wykonywane najcześciej pędzlem składającym się z dwóch włosków borsuka- dający efekt graficzny a cieniowanie nadaje im trójwymiarowość 3D. Trzy talerze z tego serwisu będzie można wkrótce zobaczyć na ekspozycji stałej w Zamku Królewskim w Warszawie- jest to więc niepowtażalna okazja posiadania elementu niczym z ekspozycji muzealnej!!!

Pierwszy raz kwiaty z rzuconym cieniem pojawiły się na serwisie Klemensa Augusta, później pojawiły się w jednym z najpiękniejszych serwisów biskupa wrocławskiego Adama Stanisława Gotzendorfa-Grabowskiego, faworyt króla Augusta II, kawalera Orderu Orła Białego.Talerz o nieregularnym rancie z kołnierzem wydzielonym poprzez uskok. Relief koszykowy (niem. Alt Ozier) zaprojektowany przez Johanna Friedricha Eberleina w 1736 r. XVIII wieczne dekoracje naszkliwne w formie luźno rozrzuconych kwiatów ciętych o charakterze botaniczno/ graficznym oraz owadów, zarówno kwiaty jak i owady cieniowane. Rant talerza podkreślony brązową farbą.Na uwagę zasługuje fakt iż nawet w Kolekcji Porcelany Miśnieńskiej na Wawelu brak podobnych talerzy (poza trzema z 40 obiektów z serwisu biskupa), a kolekcja ta stanowi jedną z największych kolekcji porcelany miśnieńskiej w Europie (D. Gabryś, „Porcelana Miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu”, 2019 r.).

CERTYFIKAT i Wysyłka GRATIS

Cena:

5499 zł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *